Blowen, het roken van hasj of wiet

Blowen is het roken van hasj of wiet. Wat gebeurt er als je blowt? Wat zijn de risico’s? En wat als je moeilijk kunt stoppen?

Wat is blowen?

Blowen is het roken van hasj of wiet. De hasj of wiet wordt vaak vermengd met tabak en in een lang vloeitje gedraaid. Dat heet een joint.

Sommige mensen eten hasj en wiet. Ze verwerken het bijvoorbeeld in een cake. Dat wordt spacecake genoemd.

In Nederland is hasj en wiet te koop in coffeeshops. Jongeren mogen pas vanaf 18 jaar hasj of wiet kopen.

Wat doet blowen met je?

In hasj en wiet zit THC. Door hasj of wiet te roken, voel je de effecten vaak al na een paar minuten. Je gaat je anders voelen. Soms meer ontspannen en/of vrolijk, dit heet ‘high’. Je kunt gaan lachen om dingen die je zonder te blowen niet grappig vindt. Maar je kan je er ook suf van gaan voelen. Je armen en benen voelen dan zwaar aan. Dit heet ‘stoned zijn’.

Ook word je gevoel voor tijd en ruimte anders.

Zit je niet lekker in je vel? Dan kan je je juist somber of verdrietig gaan voelen.

De effecten hangen dus niet alleen af van hoeveel je blowt, maar ook van de situatie en hoe je je voelt. Blowen versterkt vaak je stemming.

Wat zijn de risico’s van blowen?

Als je blowt, loop je een aantal risico’s.

  • De hasj of wiet kan verkeerd vallen. Je kan ziek of misselijk worden, of hartkloppingen krijgen. Ook kun je angstig en in de war raken.
  • Je kunt flauwvallen.
  • Je reageert trager, waardoor je bijvoorbeeld ongelukken in het verkeer kan krijgen. Fietsen, scooter rijden of autorijden na blowen is gevaarlijk.
  • De dag na het blowen ben je soms vermoeid en kun je je minder goed concentreren.
  • Als je langer blowt kun je minder vruchtbaar worden.
  • Je kunt er verslaafd aan raken.
  • Als je lange tijd blowt, kun je minder goed gaan presteren op school.
  • Blowen vergroot de kans op het krijgen van psychische stoornissen.
  • Ben je gevoelig voor of heb je mentale problemen? Dan kan het blowen deze verergeren.

Als je jong bent, dan zijn je hersenen nog in de groei. Blowen kan de groei van je hersenen veranderen. Je kan problemen krijgen met je concentratie en geheugen. Blow niet of stel het blowen daarom zo lang mogelijk uit, in ieder geval tot je 18 bent.

Ga je toch blowen? Verklein de risico’s. Gebruik alleen als je je goed voelt. En maak er geen gewoonte van. Combineer hasj of wiet niet met alcohol of andere drugs.

Op drugsenuitgaan.nl lees je meer over hoe je de risico’s kleiner kunt maken.

Blowen je vrienden, maar wil jij niet meedoen? Dat kan lastig zijn.

Lees hier meer over groepsdruk en hoe je voorkomt dat je iets doet dat je niet wil.

Kun je verslaafd raken aan blowen?

Ja, je kunt verslaafd raken aan blowen. Je hersenen kunnen gewend raken aan THC, waardoor je steeds meer nodig hebt voor hetzelfde effect.

Blowen kan een gewoonte worden. Het is dan moeilijk om het niet te doen. Ook als je eigenlijk naar school moet, moet studeren of werken.

Van blowen word je vaak passief: je onderneemt minder. Als je vaak alleen blowt, dan maak je misschien weinig contact met anderen.

Wil je minder blowen of stoppen? Lees hier wat je kunt doen.

Zit je op de middelbare school of het MBO? Dan kun je ook contact opnemen met de jeugdarts of jeugdverpleegkundige op jouw school.

Wil je er liever anoniem over praten? Bij jouwGGD kun je anoniem contact hebben met een jeugdverpleegkundige die jongeren ondersteunt en adviseert. Je kunt ook chatten of bellen met de Luisterlijn.

Waar vind je meer informatie over blowen?

Wil je meer weten over blowen? Kijk op drugsinfo.nl en op drugsenuitgaan.nl.

Deze pagina’s van JouwGGD vind je misschien ook interessant:

In jouw regio

Sommige delen van deze website verschillen per regio. Selecteer de GGD bij jou in de buurt zodat wij jou lokale tips en links kunnen tonen.

Selecteer de GGD in jouw regio

Gerelateerd

Wil je reageren?

Om het reactieformulier te kunnen tonen, moeten we cookies van derden plaatsen (reCAPTCHA). Als je dit toestaat, klik dan op het kruisje in de boodschap bovenaan de pagina, en druk op F5 om de pagina te verversen.